Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ptáčci z papíru

7. 4. 2009

Ptáčci z papíru

Seznam materiálu:

Dvě čtvrtky, krabice od mléka, kulatou krabičku od sýra, malé plato od vajec, barvy nebo pastelky, lepidlo na papír, dvě svíčky-nízké kalíšky.

 

 

 

Postup

1

: Podrobný postup - 1. krok
Krabici od mléka důkladně vypláchneme a ustřihneme horní víko. Na čtvrtku si obkreslíme plášť krabice nejlépe tak, že ji položíme přímo na papír a obtáhneme, čtvrtku vystřihneme.
 

2

: Podrobný postup - 2. krok
Pastelkami, ale raději barvami pomalujeme čtvrtku-budoucí tělíčko ptáka. Barvy můžeme nechat rozpíjet do sebe.
 

3

: Podrobný postup - 3. krok
Než plášť zaschne, vystřihneme z plata od vajec budoucí oči a zobák ptáčka tak, že odstřihneme dvě jamky na vejce spolu se středním dílem. Oči a zobák nabarvíme žlutou a oranžovou barvou, pozor, abychom papír moc nerozmočili, zorničky nakreslíme tmavou fixou nebo pastelkou.
 

4

: Podrobný postup - 4. krok
Pomalovaným papírem polepíme krabici, přesahující horní okraj šikmo zastřihneme a zahneme dovnitř krabice. Ostrým řezákem nebo nožem uděláme v přední a bočních stranách několik zářezů ve tvaru obráceného V a ohneme je ven.
 

5

: Podrobný postup - 5. krok
V zadní straně vyřízneme jedno větší véčko a rozstříháme jej na tenké dílky,které také ohneme směrem ven - vznikne tak ocásek a zároveň otvor na vsunutí svíčky.
 

6

: Podrobný postup - 6. krok
Na horním okraji si tužkou vyznačíme místo, kde budou oči a vyřízneme otvory pro jejich usazení. Pak zasadíme na místo oči se zobáčkem, chceme-li, můžeme ještě dospod přilepit nožičky a pták Duhák je hotov.
 

7

: Podrobný postup - 7. krok
Střapaťák má místo podstavy díl kulaté krabičky od sýra, tělíčko tvoří jen válec čtvrtky (13 - 15 cm vysoký) obarvené zevnitř na žluto. Pozor, véčkové zářezy musíme udělat ještě v rozvinutém stavu před tím, než tělíčko nalepíme k podstavě. Svíčku můžeme vkládat seshora, takže ocásek vytvoříme z kousku čtvrtky nastříhané na proužky a přilepíme zezadu.
 

8

: Podrobný postup - 8. krok
Při prvním zapálení dětem raději asistujeme a vždy zkontrolujeme bezpečné usazení svíček, při neopatrnosti by se mohlo stát, že místo duhových pohádek uslyšíme sirény požárníků přímo pod svými okny.